Jak szybko, prosto i skutecznie korzystać z wyszukiwania?

Systemy Informacji Prawnej to ogromna baza wiedzy. Aby korzystać z niej szybko i efektywnie, jej niezbędnym elementem musi być intuicyjna wyszukiwarka. Tylko odpowiednio zaprojektowana sprawia, że praca z systemem stanie się dla nas przyjemnością.

 

Jak to jest w neoLEX? Bardzo prosto!

 

Z naszej wyszukiwarki możesz korzystać na kilka sposobów…

zrzut-1

Wpisujesz interesującą frazę i naciskasz przycisk „Szukaj” – system wyświetla wszystkie rekordy powiązane ze słowem kluczowym. Jeśli chcesz dokładniej sprecyzować zakres wyszukiwania możesz skorzystać z innego rozwiązania.

zrzut-2

W razie potrzeby jeszcze przed wyszukaniem możesz zawęzić zakres do wybranej grupy tematycznej aktów tak jak to pokazano powyżej.

 

zrzut-3

W przypadku gdy korzystasz z wyszukiwania zaawansowanego w zależności od zakresu który już wybrałeś pojawiają się dodatkowe pole m.in.:

  • publikator
  • data publikacji
  • numer
  • rok
  • pozycja

To pozwala na jeszcze dokładniejsze sprecyzowanie tego czego szukasz w systemie.

 

Nie jesteś pewien co wpisać?

 

zrzut-4

Wpisując kilka liter w pole „Szukaj” system podpowie Ci hasła związane z wpisywanym słowem kluczowym. Sam możesz wybrać z listy podpowiedzi interesujące Cię hasło lub zostawić frazę, którą wpisałeś. Dla przykładu wpisując „podatek” system podpowie różne typu podatku np. „podatek akcyzowy”, „podatek dochodowy”, „podatek od gier”, „podatek VAT”. Zatem można wybrać np. „podatek akcyzowy” lub zostawić tylko wpisaną frazę „podatek”. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

 

Znalazłem lub nie? Co dalej?

 

zrzut-5

Wyszukiwana fraza zostanie wyświetlona na liście i będzie przyporządkowana do kategorii, którą wybrałeś wcześniej. Jeśli nie zawęziłeś wcześniej zakresu danych pokazane zostaną wszystkie dostępne informacje w tym zakresie, jednak w każdej chwili możesz zawęzić wyniki wyszukiwania do wybranego zakresu tj. akty prawne, kodeksy aż po klauzule niedozwolone. Pozostaje ci tylko wejść w wybrany akt i zapoznać się z jego treścią.

 

Co jeśli nie znalazłeś tego czego szukasz? Nie pozostawimy cię bez pomocy!

zrzut-6

 

W przypadku kiedy w wynikach wyszukiwania nie ma tego czego szukasz zgłoś to do naszego administratora i opisz krótko swój problem, sugestie lub obserwacje. Często jest tak że wyszukiwana fraza może zostać nieodnaleziona w systemie ze względu na używanie fraz potocznych.

Jednym z przykładów jest „ustawa śmieciowa” – prawidłowa nazwa to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku.