neoLEX: co to, dla kogo i po co?

Zawód prawnika wymaga nieustannego dokształcania się i znajomości ogromnej ilości przepisów. Problem w tym, że prawo zmienia się bardzo często, szczególnie w Polsce. Dobry prawnik, wie kiedy wchodzi w życie nowy akt prawny, kiedy zaczynają obowiązywać nowe regulacji – jednym słowem nie daje się zaskoczyć naszemu ustawodawcy. Pojawia się jednak problem – jak sprostać temu zadaniu i pozostawać na bieżąco ze wszystkimi nowelizacjami? Jedynym rozwiązaniem jest system informacji prawnej.

Czym jest system informacji prawnej?

W dużym skrócie jest to system zawierający konkretną liczbę obowiązujących w Polsce aktów prawnych. Oczywiście im lepszy system, tym więcej może zaoferować.

Chodzi o stare, nieobowiązujące akty prawne, ustawy międzynarodowe, komentarze specjalistów do poszczególnych przepisów, a nawet orzecznictwo (sądów krajowych i zagranicznych). Nas jednak interesuje przede wszystkim kwestia aktualizacji poszczególnych przepisów – w końcu jest to bardzo ważna funkcja (nie chciałbyś chyba korzystać z nieaktualnych przepisów, szczególnie jeśli przygotowujesz się do ważnej rozprawy w sądzie).

Jednym z systemów informacji prawnej jest system o nazwie neoLEX. Oferuje on w zasadzie wszystko to, o czym pisałem powyżej. W jednym miejscu znajdziesz obowiązujące w Polsce wszystkie akty prawne, począwszy od tych najbardziej znanych jak Kodeks cywilny, Kodeks karny czy Konstytucja RP, a skończywszy na np. Prawie morskim.

neoLEX - system informacji prawnej

Co ważniejsze, zawartość neoLEXa jest ciągle aktualizowana, nie ma więc obaw, że skorzystasz ze starej ustawy czy rozporządzenia. Niezwykle funkcjonalnym narzędziem są także Alerty Prawne będące swoistego rodzaju „przypominajką”, dzięki której będziesz wiedział jakie przepisy ulegną zmianie w najbliższym czasie – oczywiście musisz na bieżąco sprawdzać swoją skrzynkę pocztową.

Dla prawnika i zwykłego śmiertelnika

Jeśli myślisz, że dostęp do systemów informacji prawnej dotyczy tylko prawników, to jesteś niestety w błędzie!

neoLEX czy inne tego rodzaju systemy służą także nie-prawnikom, studentom prawa czy aplikantom. Sam przyznasz, że szukanie ustaw jedynie za pomocą wyszukiwarki internetowej nie jest ani wygodne, ani wiarygodne. Kiedy jeszcze sam szukałem w ten sposób interesującego mnie aktu prawnego, traciłem sporo czasu – szczególnie na sprawdzanie czy pobrałem aktualną wersję ustawy lub rozporządzenia. Z systemami informacji prawnej nie ma tego problemu – wszystko masz w jednym miejscu.

Znalezienie ustawy, orzeczenia sądowego czy komentarza do przepisu jest dziecinnie proste – stąd moim zdaniem z systemem poradzi sobie każdy człowiek (choć jeśli nie lubisz bądź nie rozumiesz komputerów, rzeczywiście może być z tym ciężko).

Po co Ci taki program?

Przede wszystkim po to, aby mieć porządek i skuteczne narzędzie do wyszukiwania przepisów. Jeśli nie jesteś nadal przekonany, pozwól że przytoczę Ci kilka danych.

W samym 2014 r. w Polsce wprowadzono 25,6 tysiąca stron aktów prawnych zawierających nowe przepisy. Obecny rok z pewnością nie będzie wyjątkiem. Blisko 10 tysięcy spośród nich stanowiły dokumenty dotyczące działania przedsiębiorstw.

Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą (szczególnie jednoosobową), z pewnością wiesz, że w naszym kraju warto znać aktualne przepisy (ich nieznajomość może drogo kosztować, zwłaszcza gdy chodzi o prawo podatkowe). Obliczono, obywatel, który zechciałby być na bieżąco ze zmianami prawnymi w Polsce musiałby każdego dnia poświęcać ponad 3 godziny na zaznajamianie się z nimi – chyba nie tylko ja nie miałbym na to czasu. Samodzielne poszukiwanie aktów prawnych przy pomocy wyszukiwarki internetowej jest więc bardzo nieefektywne i pochłania sporą ilość czasu. Rozwiązaniem jest więc system informacji prawnej.