Dwie wyszukiwarki? To chyba przesada!

Bardziej spostrzegawczy użytkownicy na szkoleniach zauważają, że nasz system ma dwie wyszukiwarki. Gdy tylko to odkryją, zaczyna się dyskusja, czy jest to dobre rozwiązanie. Przecież cały świat informatyczny idzie w kierunku minimalizacji, unifikacji, czyli jedna wyszukiwarka i basta! Także patrząc na produkty konkurencyjne, można zauważyć, że mamy do czynienia z jedną wyszukiwarką.

W sumie racja jednak…

…nasz system nie ma dwóch wyszukiwarek, tylko wyszukiwarkę i tzw. nawigator.

Czym te funkcje się różnią?

Już wyjaśnimy. Otóż wyszukiwarka znajdująca się na górze strony umożliwia pełnotekstowe przeszukiwanie wszystkich aktów lub publikacji znajdujących się w bazie neoLEX na podstawie wpisanej frazy.

wyszukiwarka neoLEX

Zatem wpisując słowo „delegacja”, otrzymujemy zestaw wielu aktów i publikacji, w których to słowo występuje. Oczywiście można zawężać wyszukiwanie do poszczególnych rodzajów publikacji, np. aktów, kodeksów, orzecznictw itd. Jeśli potrzeba skorzystać z dodatkowych opcji wyszukiwania, to możemy uruchomić wyszukiwanie zaawansowane (tekstowy link obok przycisku wyszukiwania). Wtedy otrzymujemy szereg przydatnych funkcji, np. wyszukiwanie po dacie opublikowania czy też w samym publikatorze (np. w dziennikach urzędowych poszczególnych ministerstw). Zakres dodatkowych funkcji opcji zaawansowanego wyszukiwania zależy od typów publikacji. Zatem przed kliknięciem wyszukiwania zaawansowanego warto ustawić zakres wyszukiwania: akty prawne, kodeksy, orzecznictwo, akty UE, prawo miejscowe, interpretacje podatkowe, klauzule niedozwolone.

wyszukiwarka neoLEX

Czym jest nawigator?

Nawigator znajduje się w menu po lewej stronie ekranu i służy do szybkiego przejścia do ustawy lub artykułu ustawy. Co ważne, nawigator obsługuje skróty, zatem można napisać „art. 9 kp”, a system przeniesie nas bezpośrednio do interesującego nas artykułu i ustawy.

Zatem nie jest to zwykła wyszukiwarka, a bardziej funkcja „Skocz do”.

nawigator

Oczywiście można wpisać „art. 2 kp” do wyszukiwarki, jednak wtedy system nie tylko wyświetli Kodeks pracy, ale także mnóstwo innych dokumentów, które w tekście mają fragment tekstu z frazą „art. 2 kp”. Co czasami może być bardzo przydatne, np. podczas szukania publikacji powiązanych z artykułem 2 Kodeksu pracy. Jednak jak chcemy szybko przejść do danego artykułu czy też ustawy, to lepiej wykorzystać nawigator.

Podsumowując: drogi użytkowniku, jeśli otrzymałeś np. dokument papierowy z odwołaniem do danego artykułu ustawy i chcesz wiedzieć, o czym ten artykuł mówi, to skorzystaj z nawigatora! Wpisujesz numer artykułu i skrótowo nazwę ustawy lub jej pełną nazwę i już czytasz dany artykuł wraz z szeregiem powiązanych obiektów (orzecznictwo, inne akty prawne, komentarze, pliki).

wynik-wyszukiwania